“Allah’ın öyle kulları vardır ki…”

evliya

Böyle bir övgü elbette herkes için yapılmaz, bu mujdeler herkes için verilmez…

“Allah’ın öyle kulları vardır ki, peygamber olmadıkları, şehid olmadıkları halde, kıyamet günü Allah’ın katındaki dereceleri sebebiyle; peygamberler de, şehidler de onlara imrenirler. Bunlar öyle bir grup insanlardır ki, aralarında ne bir akrabalık ve ne debir menfaat alış verişi olmadığı halde, sırf Allah rızası için birbirilerini severler. Allah’a kasem ederim ki; yüzleri nur kaplıdır ve kendileri nurdan bir minber üzerindediler. İnsanlar korktukları zaman onlar korkmanzlar, insanlar mahzun oldukları zaman onlar mahzun olmazlar.” Hadis – Ebu Davud. İyi bilin ki, evliyaullah Allah’ın velileri, Allah dostları-üzerine korku yoktur. Hem de onlar mahzun olmazlar – Yunus 62. Ayet. – Gönül Erleri İstanbul Ve Anadolu Evliyarlı 1992 Sabri Yılmaz C1/2 Giriş.

Tefsirli hali:

Ebu Davud’dan rivayeten “Mutlaka Allah’ın kullarından, nebilerin ve şehitlerin, kendilerine gıpta edecekleri kullar vardır.” Sahabeler tarafından denildi ki: Onlar kimlerdir ey Allah’ın Resulü, bize haber ver ki onları sevelim. Resulullah onların bu isteği üzerine, şöyle buyurdu: “Onlar öyle bir topluluktur ki, aralarında mal (ticari ilişki) ve akrabalık olmaksızın birbirlerini severler. Onların yüzleri nurdur. Nurdan minberler üzerindedirler. Halk korktuğu zaman korkmamayı sürdürürler. İnsanlar mahzun oldukları zaman onlar üzülmezler” dedi ve sonra “Dikkat edin! Mutlaka Allah’ın evliyası için korku yoktur, onlar mahzun da olmazlar.” ayetini okudu. – Tefsiru’l Kurani’l-Azim II, 422; Hak Dini IV, 2731; Riyazu’s-Salihin s. 874 Sorularla İslamiyet.

Bu konuşmayı Hz. Ömer’den de rivayet olarak öğrenmekteyiz. Yani Allah dostlarının tanımının doğruluğunu farklı birçok kanattan tesdik etmekteyiz.

“Allah’ın veli kulları öyle kimselerdir ki, görüldükleri zaman Allah’ı hatırlatırlar” El-Hakim, İbn Abbas’dan.

Sabri Yılmaz’ın 1992 basımlı Gönül Erleri İstanbul Ve Anadolu Evliyarlı adlı 2 ciltlik kitabını okumaya başladım. Girişte Hadisi görünce ve Hadis sonunda da ayeti okuyunca ciddi anlamda göz yaşına boğuldum. Allah Teala sonumuzu hayreylesin…

Kitaptan istifade ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşacaşım. Kitapta sadece evliyalar yok, Allah’ın dostlarından önce tasavvuf nedir, mertebeleri vb. gibi önemli bilgiler paylaşılıyor. Bunları anlamadan yukarıdaki Ayet ve Hadislerle sabit olarak işaret edilen kişileri de idrak etmek mümkün değildir.

Bu yazı vesilesiyle de bayramınızı kutlarım. Ramazan Bayramı tüm İslam alemi için hayırlara vesile olur inşallah. İttihad-ı İslam için yanıp tutuşuyoruz. Bu aciz kardeşinizi de dualarınızda eksik etmeyin. İslam medeniyetinin acı çeken mazlum toplulukları ise dualarınızın ilk sırasında yer alsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir