Arkanızdan Konuşana Hediye Gönderin!

hasan-basri1

Allah dostlarından Hasan Basri Hazretleri, hakkında gıybet edenlere nasıl bir karşılık veriyordu?

Hasan Basri kaddesAllahu sırrahu Hazretleri’nin kulağına, “Falanca kişi senin aleyhinde konuşarak gıybetinde bulundu!” derlerse, bir tabak üzerine koyduğu bir kaç hurmayı hemen o kişiye gönderir, ayrıca da özür beyan ederek:

“Haber aldığıma göre, kazanmış olduğun sevabları, benim amel defterime nakletmişsin. Bundan dolayı seni mükafatlandırmak için bir kaç hurman gönderdim. Seni hakkıyla mükafatlandırmadığım için de beni mazur gör!” şeklinde haber gönderirdi.

Arkanızdan konuşuyorlarsa siz değil onlar üzülsün. Bilmiyorlar ki gıybet ederek hem belki binbir zorlukla belki de bilmeyerek elde ettikleri o sevapları sizin amel defterinize yazdırıyorlar ve adeta “kardeşinin etini yemiş” (1) gibi ağır bir vebal sırtlıyorlar. Aldırmayın.

Çok güzel menkıbeler öğrenmeye başladım. Coğrafyamızda varlık göstermiş Allah dostlarının ibret verici ve şoke edici menkıbelerini paylaşmaya devam edeceğim.

(1) “Bir kısmınız diğerlerinizin gıybetini yapmasın. Sizden biriniz ölmüş kardeşinin etini yemek ister mi? Bundan tiksindiniz değil mi?” (el-Hucurat, 49/12)

Not: Arkadan konuşma kategorisine giren ama caiz olan yerler vardır. Örneğin birinin hatasını şikayet etmek için kadıya nasıl o şahsı izah edeceksin yaptığını anlatmadan? Birkaç tane daha böyle caiz olan durum vardır. Bu da ayrı bir yazı konusudur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir