Burak Özçivit’in Gürcan Sarısoy’un yolundan gitmesi lazım

Muhteşem Yüzyıl’ın sadece reklamlardan ve kurgulu sallamasyon* bölümlerinden arınmış savaş sahnelerine bakıyorum. Birkaç karede uzun olmasa da Burak Özçivit’in canlandırdığı Malkoçoğlu karakterini izleme fırsatını yakaladım, direk gözümün önüne küçükken izlediğim filmler ve diziler geldi. Bence Burak Özçivit’in Gürcan Sarısoy’un yolundan gitmesi lazım…

Kediye kafa atan mucahit fare2 adlı Ekşi Sözlük üyesi öyle bir betimlemiş ki Gürcan Sarısoy’un durumunu ben üzerine bir şey yamak istemiyorum.

tgrt’nin ilk kurulduğu yıllarda yayınlanan deli balta ve kurdoğlu dizilerinin başrol oyuncusu. bu diziler tedavülden kalktınca artık yüzünü de ekranlarda göremez olduk.

Deli Balta ve Kurdoğlu serileri benim için cidden çok önemli. Fetih 1453 filmi gerçek mi? adlı yazımda bahsettiğim bu yapımlar benim ve akranlarım için kişilik belirleme sürecinde bir hayli yardımcı oldu.

Gürcan Sarısoy, böyle tam Osmanlı reisi levendi tipine sahip. Saçlar, bıyıklar ve mizacı 10 numara!

İlk resim Deli Balta dizisinden ikinci resim Gürcan Sarısoy’un Osmanlı’nın ünlü Türk denizcisi Kurdoğlu Muslihittin Resi’i canlandırdığı Kurdoğlu serilerinden… Kendisi şimdi bildiğim kadarıyla İHA’nın Londra muhabirliğini yapıyor. Ah ah tekrar filmlerde dizilerde görsek kendini ne güzel olur.

Gelelim şimdi Burak Özçivit’e. Kendisi Best Model of Turkey yarışmasında gelecek vadeden olarak farklı bir dalda onore edilmiş. Kendisi Muhteşem Yüzyıl dizisine kadar hiç takip etmediğim izlemediğim türde yapımlarda -her ne kadar CV de olsa- kendini harcadı diye düşünüyorum. Belki bu yapımlar bugünlere gelmesini sağladı ama ergen ablalar dışında benim gibi adamların kafasında Gürcan Sarısoy kadar yer edinemedi. Örneğin Burak Özçivit bir dönem dizisinde oynamasaydı bu yazıyı yazar mıydım? Kesinlikle yazmazdım.

Burak Özçivit’i ben ilk olarak Baba Ocağı adlı dizide görmüştüm. Diziyi izlemsem de dönen reklamlar vesilesiyle gözümüz bir aşinalık kazandı. Taa o zamandan diyordum ‘Yahu şu adam bir dönem dizisi çekse, bıyıkları aşağı indirse, kafasına bir sarık taksa….’ E yakışmamış mı?

Bu Allah vergisi fıtrat ile artık ucuz işlerde bulunmamasını temenni ediyorum. Bundan sonra ömrü olduğu sürece inşallah sürekli dönem filmlerinde boy gösterir. Gerek birinci gerek ikinci adam farketmez yeter ki ucuz, ABD/Avrupa’dan kırma Küçük Sırlar türü dizilerle filmlerle karşımıza çıkmasın…

Bir gün kendini google’ladığında bu yazıyı okursa şu aşağıdaki mısralara da bir göz atsın:

Dinle evlat! Sana bir çift söyleyecek sözüm var;
Beni bilmek istersen Hakka bağlı özüm var
Neslim bana bühtan etmiş, yüreğimde sızım var
Bu sayfalar tanır beni, ha bu kitaplar tanır;
Şanlı tarih dile gelse, bütün dünya utanır!

İlim, irfan, medeniyet yaymak için büyüdüm,
Kuru kavga için değil, hizmet için yürüdüm
Bir küçük beylik idim, üç kıtayı bürüdüm!
Bu tepeler tanır beni, ha bu ufuklar tanır;
Şarktan güneş doğduğunda, gölgem garba uzanır

Mazlumların gözyaşını şefkat ile silmişim,
Vatan, namus, din ve devlet kıymetini bilmişim,
Irzıma göz dikenlerin haklarından gelmişim!
Bu hisarlar tanır beni, ha bu kal’alar tanır,
Nal sesimi işitenler, kıyamet koptu sanır!

Burak Özçivit’in Gürcan Sarısoy’un yolundan gitmesi lazım” üzerine 7 düşünce

 1. Talha Turhal Yazar

  Ziyaretçim ne yazık ki yanlış anladın ya da yazımda bir anlatım sorunu olabilir. Benim kızdığım daha önceki yapımları zaten adı var. Önrek Küçük Sırlar.

  Yorumu değerlendir Thumb up 1 Thumb down 1

  Yanıtla
 2. barboros

  eski zihniyet kaldı mı? (yani eski ruh tan bahsediyorum). git gide bozulan bir nesil yapmacık roller sergiseler neye yarar ki! bize lazım gelen gerçeklik ve sammiyettir. ne olduğu belli olmayan erkekliği bile şüpheli bir takım insanlar çıkıyor tarihimizi karalıyorlar (özellikle) film yapma gerekçesiyle. amaan kim için önemli ki zaten… ah gözünü seveyim OSMANLI ah

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 8 Thumb down 0

  Yanıtla
 3. Fatma

  Merhabalar…
  Tgrt Belgeseli izlerken Gürcan Sarısoy’un oynadığı bu tür filmlerine rastladım ve ne zamandır onu bi’araştırayım diyordum.En geniş kapsamlı bilgiyi burda buldum ve yazınız çok hoşuma gitti. Yaklaşık 10 yıl önce çekilmiş filmler ama cidden Gürcan abi performansıyla şimdikilerini bile solluyor 🙂 Size ve herkese her alanda başarılar diliyorum.
  Teşekkürler…

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 7 Thumb down 0

  Yanıtla
  1. Talha Turhal Yazar

   HARİKASIN! İYİ Kİ GELİP MESAJ ATTIN ALAYINI İZLEMEM LAZIM YENİDEN. Bu arada HD hali var mı?

   Yorumu değerlendir Thumb up 2 Thumb down 0

   Yanıtla
   1. Deli Balta

    Malesef elimde olan bu görüntü kalitesi fena değil tv çekimi nede olsa ama tgrt ye turkmeneli tv hep mail atım ulaşmak istedim daha kaliteli bir görüntü için ama mailime cevap dahi yazmadılar.

    Yorumu değerlendir Thumb up 3 Thumb down 0

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir