Christmas bilinci: ‘Dinleri işimiz gibi, işleri dinimiz gibi…’

Yozlaşma var diyoruz ya, hani kendi benliğimizden çıktık diyoruz ya… İşte o deyişlerin son günlerde arttığı bör dönemdeyiz. 25 Aralık’tan bugün geceye kadar olan süre içerisinde vahim olaylar vuku buluyor. Miladi yılı aynı Noel (Christmas) gibi kutluyoruz. Yılbaşını Hristiyanlar’a özgün şekilde hatta yer yer Avrupalılar’dan daha abartarak karşılıyoruz.

Ailem bir süre İngiltere’de kaldı. Bu arada ben de Nowrich City doğumluyum. Biraz önce ailecek Nişantaşı’ndaki görüntüleri haberde izlerken annem, bir anısını anlattı.

‘İngiltere’deki evimizin önünde bar vardı. Çok merak etmiştim yılbaşında ne yapıyorlar diye bakayım dedim. Etraf ışıklandırılmış, insanlar bar içerisinde üçerli dörderli oturmuş yiyip içiyorlardı. Bu Nişantaşı ne böyle…’

Elbette bu kadar sakin geçmiyor her yerde. Ama bize göre daha normal karşıladıkları bir gerçek. Norwich City’den bir İngiliz’i alıp Kızılay Meydanına veya İstiklal hatta Nişantaşı’na getirsek gözleri de bağlı olsa herhalde kendini Londra falan sanardı o derece…

Ne yapıyoruz biz arkadaşlar. Gerçi kendi değerlerini bilemeyenler Noel (Chirstmas) ile yılbaşı kutlama olayını nasıl ayırıp durumu idrak edecek? Daha binlerce yıldır bu topraklarda var olan örf, adet, gelenek, görenek ve törelerimizi bilmezken. Hele hele sorduğunda ‘Müslümanım’ diyen abiler ablalar, bir habersiniz kendinizden! Dün yazdım ‘Söz yılbaşı adetlerine gelince susuyorlar ama?!?!’ tekrar edeyim. Müslüman kişi gördüğü yanlışın doğrusunu söylemekle yükümlüdür. Karşı taraf aldırsın aldırmasın önemli değil, sen ‘küfür’ denen olguya karşı hükümleri yerine getirmelisin. Yoksa isteyen aksırıp tıksırıncaya hatta komaya girene kadar yılbaşını kutlasın kimsenin umurunda değil. Gerçi çevresine zarar veriyorsa iş değişir, zaten kolluk kuvvetlerimiz var. Bu yönlü bir sorun yok yani. Sonuç olarak birçok kişi eğer ‘Ne yapıyorsunuz yılbaşında…’ diye çıkışıyorsa bilin ki yanlışı vurgulamak içindir.

HZ. İSA ÖLÜNCE HANGİ TERİMLER TÜREDİ

  • Christ: Mesih veya İsa
  • Christian: İsa’nın takipçisi, onun yolundan giden Türkçe okunuşuyla Hristiyan.
  • Christmas Day: Noel Bayramı veya Hz. İsa’nın doğum günü kutlaması. (Aralık 25-1 Ocak)
  • Christ’s mass (Litürji): Hristiyanlara özel halka açık kutlama/bayramların usulü.

Ben Hristiyan vatandaşlarımıza bir saygısızlık yapmak istemem ki yapmıyorum. Bayramlarını kutlamaları gayet normal de bize ne oluyor?

Biraz önce yukarıda belirttiğim gibi. Türkiye’de Noel birleşimi bir yılbaşı hazırlığı ve kutlaması var. Sorulduğunda ‘Müslümanım’ diyen başta birçok kişi çam süsleyip, hindi kesiyor yetmiyor kırmızılara bürünüp Noel Baba’ya saygı eylemlerinde bulunuyor. Yahu o Hollywood filmlerinde izlediğimiz Noel kutlamalarındaki gibi Noel Baba kostümlü adamlara çoluğunu çocuğunu emanet edenimiz var, şoke edici…

Not: İslam’da ve Hristiyanlık’taki Hz. İsa’nın önemini araştırınız. Zira bildiğiniz üzere Hz. İsa da Kalubela’dan beri gelen tevhit dini İslam’ın bir peygamberidir ve Müslümanlar tarafından kendisine saygı gösterilmelidir.

BİRAZ DAHA DERİNLERE DALALIM

Allah Resûlü (S.A.V.); “Kim bir kavme benzerse o da onlardandır” (Sahihtir. Ebu Davud) buyuruyor. Hadis-i şerifte, Müslüman olmayanlara benzeyenleri şiddetle kınama vardır. Kim takvâ ehli ve salih insanlara benzerse, o onlardandır, kim de yahudi ve hıristiyanlara benzerse, o da onlardandır.

Allah Resûlü (S.A.V.) “Bizden başkasının sünnetiyle amel eden bizden değildir” (Sahihtir. Sahihul câmi) bir başka hadiste, “Başkalarına benzeyen bizden değildir. Yahudilere de hıristiyanlara da benzemeyin. Yahudilerin selâmı parmaklarıyla, hıristiyanların ki ise, elleriyle işarettir” (Sahihtir. Sahihül câmi) buyurmuştur.

Bunların tümü onlara benzeme hakkında ise, ya kâfirlere uyan, onların örf ve adetlerini benimseyen, Müslümanları küçümseyip onlardan uzak duran, kısaca küfrü ve tüm küfrî değerleri hayatının ayrılmaz bir parçası kılan kimsenin hükmü nedir acaba?!..

Kim Allah Resulü (S.A.V.)’in sünnetini terk eder ve bunu başka bir sünnet, alışkanlık adet veya gelenekle değiştirirse, İslâm’a bağlı olduğunu söyleyip Müslümanların isimleriyle anılsa bile, İslâm üzere değildir.

Allahu Teâla kafirlerin geleneklerine uymayan mü’minleri şöyle över, Onlar ki, yalan şahitlik etmezler, boş bir şeye rastladıklarında vakar ile geçip giderler. (Furkan, 72). Ayetteki «..zûr..» kelimesini müfessirler, “müşriklerin bayramı” şeklinde açıklamışlardır.

Resûlullah (S.A.V.) Medine’ye geldiğinde, onların oynayıp eğlendikleri iki günlerinin olduğunu öğrendiğinde “Bu günler nedir?” diye sorar. Onlar da, “Cahiliyede bu iki günde eğlenirdik” dediler. Bunun üzerine Resûlullah, “Allah bundan daha hayırlı olanı, kurban bayramı ve fıtr (Ramazan) bayramını size verdi” (Sahihtir. Ebu Dâvud) buyurdu.

Alıntıda ‘Kardeşim dinini sorarlarsa Müslümanım diyorsun. Sana özgü olan bayramları bu kadar şevkle kutlamıyorsun bir de yetmezmiş gibi senden olmayanların bayramını tıpkı onlardanmışsın gibi kutluyorsun. Kusura bakma ama ayağın kaygan zeminde belki kaydın düştün haberin yok…’ denmek isteniyor.

Ben kendimce üzerime düşeni yaptım tam zamanında uyarı değil güzel huyların edinilmesi için temenni yazısı yazdım. Gerisi bu tebliği okuyup hala gaflet havuzunda yüzenlere kalmış.

BAŞLIK NE ALAKA?

Birgün İstilal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Avrupa’ya gitmiş. Şairimiz bir süre sonra geri dönünce meraklı bir kesim sorular yöneltmiş. Aralarından birisinin sorusu ‘Efendim, nasıldı?’ gibi klasik olunca gelen cevap da düşündürücü ve manidar olmuş.

‘Dinleri işimiz gibi, işleri dinimiz gibi…’

Üstadımızdan yine ezici bir söz.

Yazımı sonlandırırken bugünlerde Mekke fethinin yıl dönümü. Dünya tarihinin en önemli olaylarından biri olan Mekke’nin fethi ile alakalı da bir yazı yazmayı planlıyorum. Ama hala Hz. Halid bin Velid Bölüm 1: Halid Tarih Sahnesine Çıkıyor yazısının ikinci bölümü gelmedi. Yani meşgale çok arkadaşlar, umarım en kısa sürede yazılarımla alakalı sözleri tutarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir