Duydunuz Mu? Her Sınıfın Yetim Bir Kardeşi Var!

hersinifinyetimkardesiihhBirileri konuşmaya devam ediyor, birileri de insanlık için çalışmaya devam ediyor…

İnsan, Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. En son kampanyaları ise “Her Sınıfın Yetim Bir Kardeşi Var”. İçeriği sunmadan önce bir not düşmek istiyorum. Lütfen yazının sonundaki videoyu izleyiniz.

Bu kampanyanın amacı nedir?

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever başkalarının dertleriyle dertlenen duyarlı insanlar olarak yetiştirebilmeyi esas almaktadır. Bu proje; savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık vb. sebeplerle Türkiye veya dünyanın bir başka ülkesinde anne/babasını kaybetmiş olan çocuklarımızın eğitim, sağlık, barınma, gıda, giyecek, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için ülkemizdeki ilköğretim ve lise seviyesindeki öğrencilerimizin katkı sağlamasını; böylece dünyada iyiliğin yayılmasını hedeflemektedir.” – İHH

Peki nasıl yardım yapılıyor?

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyasına katılan sınıflarımız/okullarımız, destekledikleri yetim kardeşlerine her ay 90 TL gönderecektir. Her sınıf/okul, desteklediği yetim kardeşine ait bilgilere (çocuğun ismi, fotoğrafı, ülkesi, doğum tarihi, babasının vefat tarihi, annesinin sağ olup olmadığı, kardeş sayısı) sahip olacaktır. Yardımlar en az bir yıl (12 ay) olmak üzere düzenli olarak devam edecektir.”

Çok bir şey değil, senin benim 2 günlük ıvır zırıvr harcamamız.

Peki bu vetire nasıl işliyor?

1. Her sınıf/okul en az bir yıl, bir veya birden fazla yetimi desteklemeye karar verdikten sonra http://yetim.ihh.org.tr/ adresinden Yetim Sponsorluk Başvuru Formu doldurur veya 0212 631 21 21 numaralı telefondan İHH Yetim Koordinatörlüğü ile irtibata geçer. Sınıf/okul destekleyeceği yetimin ülkesini İHH’nın Yetim Sponsorluk Destek Sistemi kapsamındaki 42 ülke ve bölgeden birini seçerek kendisi tayin edebilir.

2. Öğrenciler her ay 90 TL toplayarak İHH’nın posta çeki hesabından, banka hesap numaralarından veya vakıf merkezine gelerek elden bağışta bulunur.

3. Sponsorluk başlatıldıktan sonra okul/sınıf ile eşleştirilen yetimin/yetimlerin ülkesi, adı, yaşı ve fotoğrafını içeren “Yetim Özet Bilgi Formu” posta veya e-posta yoluyla sınıfa/okula gönderilir.

4. Öğrenciler isterlerse yetim kardeşlerine mektup yazabilir ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabilir.

5. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleri ile devam edebilirler.

Peki bu proje yasal mı?

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası İHH İnsani Yardım Vakfı’nın başvurusu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın 10230228/825.03.02/590454 sayılı, 12/04/2013 tarihli kararıyla “Türkiye’deki okullarda gönüllülük esası çerçevesinde ilgili projeye desteğin sağlanması” kaydıyla kabul edilmiştir.

Daha fazla bilgi için ve sponsor olmak için (sadece sınıf değil bireysel olarak da yetim sponsoru olabilirsniz) http://www.yetimkardes.org/tr adresine bakmanız yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir