Hakkari’de terör saldırısı: 26 şehit

Hakkari’nin Çukurca ve Yüksekova ilçesinde teröristler gece saatlerinde çok sayıda yere silahlı saldırı gerçekleştirdi. Çatışmalarda 26 güvenlik görevlisinin şehit düştüğü 22′ sinin ise yaralandığı bildirildi.

Hakkari’de son yılların en ağır terörist saldırısı düzenlendi.

Yüksekova ve Çukurca’daki eş zamanlı terör saldırılarında çok sayıda asker şehit oldu. İlk bilgilere göre çatışmalarda 26 şehit, 22 yaralı olduğu belirtiliyor.

Gece 1’de başlayan çatışmalar iki ayrı bölgede, Yüksekova ve Çukurca’da yoğunlaştı. Teröristler tarafından aynı anda 8 ayrı hedefe saldırı düzenlendi. Çatışmalar sabah 5’e kadar sürdü.

Çatışmalar yer yer sürerken, bölgeye sabah saatlerinde hava destekli bir operasyon başlatıldı. Operasyonlar bölgede yoğun olarak devam ediyor.

Saldırıya uğrayan askeri birliklerin çoğu sınıra yakın bölgelerde bulunuyor. Teröristlerin saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Irak’a kaçtığı ifade ediliyor. Teröristlerin kaçış istikametleri vuruluyor.

REUTERS: ASKERLER KUZEY IRAK’A GİRDİ
Hakkari’deki saldırı, ‘Sınır ötesi harekat olur mu?’ sorusunu ortaya çıkardı. Reuters haber ajansı, Türk askerlerinin sıcak takiple Kuzey Irak’a girdiğini duyurdu. Reuters, askerlerin sınırdan 3-4 km içeri girdiğini kaydetti.

DIŞ GEZİLER İPTAL EDİLDİ
Saldırı sonrasında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kazakistan gezisi iptal edildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dış gezilerini iptal etti. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin bölgeye gidiyor.

ANKARA’DA ACİL ZİRVE
Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Şahin, Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz şu sıralarda acil bir toplantı yapıyor.

Kaynak: http://www.beyazgazete.com/haber/2011/10/19/cukurca-daki-teror-saldirisinda-21-sehit.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir