Hidiv İsmail Paşa Dizisi Geliyor!

hidiv-ismail-pasha
MBC Group, 2014’te Osmanlı İmparatorluğu bakiyesinin işlendiği yeni bir dizi çekiyor.

Kendilerini Hz. Ömer dizisiyle tanıdığım kurum, şimdi de Osmanlı Padişahları’ndan Abdülaziz ve Abdülhamit Han dönemlerinde geçen, konusunun Mısır ve Hidiv İsmail Paşa olduğu yeni bir dizi üzerinde çalışıyor.

Öyle bir teaser çalışmaları yapmışlar ki gören Padişah sanar… Ne yazık ki Kavalalı Mehmet Ali Paşa ile başlayan kangrenlik, soyuyla devam etmiştir. Tarihi tahsilatı size sonra aktaracağım. Az bir bilgi vererek içeriği sonlandırayım.

Mısır’daki valiliğin adeta hanedanlık gibi babadan oğula geçmesi için çabalayan İsmail Paşa, bu işi başarmış ve Abdülaziz Han’dan ferman almıştır. Mısır’ı kendi içinde özgür, dışta ise Osmanlıya bağımlı bir devlet konumuna getirmiştir. Lakin Osmanlıya itaat hususunda ciddi problemler sergilemiştir Hidivler. Kendi başlarına iş yaparak ve özellikle Avrupalı devletlerle irtibata geçerek benim nezdimde Devlet-i Aliyye-i Muhammediyye’ye ihanet etmişlerdir. İttihad-ı İslam için değil kişisel hırs ve çıkarları için çabalamışlardır, genel olarak durum bu. Ek olarak Osmanlı İmparatorluğu sınırlarını kapsayan birçok yasayı da uygulamamada diretmişlerdir ve uygulamamışlardır, bunun da altını çizeyim. Burada İsmail Paşa için de bir son söz söyleyeyim. Hayatta iken II. Abdülhamit Han’dan tokat yiyerek Hidivlik’ten azledilmiştir. Ümmetin başına sardığı belalar, özellikle Britanya belası, için kabrinde ne yapıyor ve ahirette ne yapacak düşünemiyorum bile…

Dizi tanıtım videolarında bu kadar kudretli gösterilmeleri ise sanıyorum ki elde edilen Hidivlik ünvanını Emirül Müminin seviyesinde felan sanmalarıdır?!?!? Hidivlik, özellikleri biraz daha fazla olan bildiğin valilik ünvanıdır yani…

Ben ilk izlediğimde ‘Yok artık, Abdülhamit Han dizisi mi çekiyorlar’ dedim, lakin Hidiv İsmail Paşa olduğunu öğrenince üzüldüm ve şaşırdım.

Bir gözlemimi de aktarayım. Aklıselim ve tahsilli kişilerin lanetle andığı Muhteşem Yüzyıl, İslam Coğrafyası’nda Hareem ismiyle yayına giriyor olsa gerek. YouTube’ta gezinirken gördüm, bir Arap diyor ki ‘Bu da Hareem’in Arapça sürümü gibi?’ cevap olarak biri de diyor ki ‘Merak etme bu Arap yapımı, Türk yapımı değil, yani korktuğun gibi olmayacaktır’. Düştüğümüz hale bak.

Ne dedik aylar önce Muhteşem Yüzyıl için? Bu dizi farklı dillerde yayına girip Osmanlı’yı rezil edecek, rahmetle anıp övündüğümüz (İslami sınırlar içerisinde) Süleyman Han uçkur delisi ve halvet düşkünü olarak gösterilecek demedik mi? Benden önce de zaten birçok ilmiye ve kalemiye sınıfı bunu diyordu zaten. Bakın taktikleri tutmuş, Araplar’ın kendi arasındaki konuşmada geçen bu durum, bu admların yaptığının kısmen tuttuğunu gösteriyor. Fitne böyle bir şeydir.

O nedenle değerli okurlar, tarihte ve günümüzde asıl düşmanın kim olduğunu çok iyi belleyin. Zira görüldüğü üzere asıl düşman sınır dışında değil, sınır içerisinde…

Ek olarak iki videoya daha bakarak yorum yapmak istiyorum.

Dizi videolarına baktığımızda aklıma imam bir şey yaparsa cemaat daha kötüsünü yapar denen o argolu söz geliyor… Muhteşem Yüzyıl’ı bir kez daha kötü sözlerle andım, lakin buraya yazmıyorum.

Kendini Hidiv zevcesi olduğu halde Firavun eşi gibi görmek… Dizi realist olacak gibi, zira yukarıda Hidivler’in davranış şekillerini az da olsa tanımladım. Şu son video ne demek istediğimi ispatlar cinsten…

Hidiv İsmail Paşa Dizisi Geliyor!” üzerine 3 düşünce

 1. serdar

  Ah, biz kendi tarihimizi kendimiz film yapabilsek, bu tarih düşmanı yayınları tenkid etme imkanımız çok daha büyük olur. Kayıhan Osmanoğlu abimiz böyle bir film üzerinde çalıştıklarını söylemişti, hayırlısı olsun.

  Yorumu değerlendir Thumb up 0 Thumb down 0

  Yanıtla
 2. Murat

  Kavalalıyı herhalde benden iyi bilirsiniz. Hani elin gavurundan yardım dilenmesek neredeyse hanedanı değiştirecek olan adam. He işte o adamdan sonra Mısır’ın bize ne kadar bağlı olduğunu söyler misiniz? Herhalde Devlet Başkanı gibi davranacak! Çünkü her ne kadar resmi olarak bize bağlı olsa da bildiklerini okuyorlardı ve bizim de gücümüz yetmiyordu. En nihayetinde de İngilizler işgal ettiler.

  Hz. Ömer dizisini yapan adamlar yapıyorlarsa tarihi gerçekleri çarpıtmazlar diye umuyorum. Ama Araplardaki Osmanlı imajını da biliyoruz.

  Yorumu değerlendir Thumb up 0 Thumb down 0

  Yanıtla
  1. Talha Turhal Yazar

   Aynen, merakla bekliyorum. Belki çıkmış da olabilir ben bir kontrol edeyim.

   Genelleme yapmayalım, çekimi yapacaklar da umarım o ima ettiğiniz küçük Arap kitlesi içerisinde değildir.

   Yorumu değerlendir Thumb up 0 Thumb down 0

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir