Hz. Ömer dizisi hangi kanalda ve dizi için kimler ne dedi?

İslam Medeniyet’nin ikinci halifesi Hazreti Ömer bin Hattab’ın MBC kanalında dizi olarak Ramazan’da ekranları süsleyeceğini bir Kuvetli arkadaşımdan aylar önce öğrenmiştim. Şimdi ise herkes bu dizi konuşuyor…Muhteşem Yüzyıl gibi yalanların fışkırdığı bir diziye Arapça dil ekleyip İslam Coğrafya’sına karşı bizi rezil eden yapımcılar ders alsın şu yapımdan demeden edemiyorum. Lafı uzaatmayım önce bir videosunuz izleyin.

 İzlediğiniz gibi harika gözüküyor… Dizi Ramazan’da ATV’de yayınlanacak. Büyük ihtimal iftar öncesi bu harika diziyi izliyor olacağız.

Ayrıca Hz. Ömer dizisi için bakın kimler ne demiş:

HZ.ÖMER’İN SİLUETİNİN GÖSTERİLMESİ CAİZ Mİ?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla Hz.Ömer dizisi daha başlamadan tartışmaları da beraberinde getirdi. Müslümanların ikinci Halifesi Hazreti Ömer bin Hattab’ın tasvir edilerek canlandırılmasının uygun olup olmadığını Beyaz Gazete olarak hocalarımıza sorduk. En ilginç cevap  Zekeriya Beyaz’dan geldi. Beyaz, Peygamberin (sav)’in de yüzünün gösterildiği bir film yapılabileceğini bunun kimseye zarar vermeyeceğini ifade etti. İşte o görüşler;

ZEKERİYA BEYAZ

Lüzümsüz yere kendimize yasaklar haramlar icat ettiğimizi belirten Zekeriya Beyaz “Ne sakıncası olabilir…Dini böyle aşırı derecede sürekli abartarak insanları dinden uzaklaştırır. Ne olur yani Hz. Ömer(ra) diye bir Arap gösterilse kime ne zarar verir? Din ile ilgisi olmayan konuları dinin esası haline getirmişiz. Bugün sayısız islama iftaralar islamın kendisi haline dönüşmüş durumda. Lüzümsüz yere kendimize yasaklar haramlar icat ediyoruz. Ne olur yani Hz. Ömer(ra) gösterilse? Allah Allah! Hatta Hz.Peygamber(sav) gösterilse ne olur? Kime ne zarar verir? Bunların altında yatan iş kutsallaştırma. Bizim dinimizde herkes insandır. Hz.Peygamber(sav)’de bizim gibi bir insandır. Onu kutsallaştır, bunu kutsallaştır, insanların önünde boyun ey, onların önünde kapan, onlara yalvar yakar bunlar iş değil… Onun için ben böyle sayısız uyduruk şeylere inanmadığım gibi zararlı olduğu kanaatindeyim” dedi.

ÖMER DÖNGELOĞLU

İlahiyatçı yazar Döngeloğlu, siyer hocası olduğunu bu konunun fıkıh alanına gireceğinden fetva vermeye yetkili olmadığını belirterek “Ben bu konuda Diyanet’i öneriyorum. Çünkü itilaflı bir mesele olabilir. Türkiye’de yaşayanların bir çoğu bu konuda en yetkili ve güvenilir ağız Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Peygamber Efendimizin (sav)’in yeri ayrıdır onun canlandırılmaması tamamen saygı durumudur ama sahabe efendimiz ile ilgili birşey diyemeceğim” dedi.

ABDÜLAZİZ BAYINDIR

Hz Ömer’i kutsallaştırmanın bir anlamı olmadığının altını çizen Süleymaniye Vakfı Başkanı Prof.Dr.Abdülaziz Bayındır “Böyle saçmalık olmaz, insan üstü göstermenin bir anlamı yok. Bu konuda herhangi bir sakınca yoktur” dedi.

MUSTAFA KARATAŞ

İst. Üniv. İlahiyat Fak. Öğr. Üyesi Doç. Dr. Mustafa Karataş konu ile ilgili Beyaz Gazete’ye şu açıklamalarda bulundu: Peygamberimizin (sav) benim resmimi de gösterseniz ayaklarınızın altına alın diye hadisi vardır. Sureti o dönemde yasaklayan sözleri var. Peygamberimizin(sav) resimleri de bugüne  kadar yapılmamıştır. Hz. Hamza ve Hz. Ömer’in filmleri daha önce de yapıldı. Bir filmle milyonlarca insan müslümanlığı gördü ve etkilendi. Sureti esas alanlar doğru bulunmamıştır. İyiye kullandığı zaman ibadetle karıştırılmadığı sürece iyi birşey. Hz Hamza deyince aklımıza Anthony Quinn geliyor ama o kişi Hz. Hamza değil . Bu bilinç de verilirse o zaman hiç bir sakıncası olmaz. Sadece Peygamberimizin(sav) gösterilmesi ulame tarafından kabul  edilmemiştir. Buhari’de geçen bir hadiste “Lanet olsun o daha önceki Peygamberlerinin resimlerini yapıp daha sonrada onlara tapanların” denmektedir. Bu da uyarıcı bir hadistir.  Camiiye Hz. Ömer’in resmi asılsa burada bir tehlike olur. İbadete karışabilir… Peygamberimizin (sav) nübüvet durumu olduğu için bu konuya dikkat edilmelidir.

NECMETTİN NURSAÇAN

Hz.Ömer’in dizide canlandırılmasında bir sakınca olmadığını ifade eden Diyanet İşleri eski Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan “Bir sakınca yok, olabilir” dedi.

BEYAZ GAZETE

Hz. Ömer dizisi hangi kanalda ve dizi için kimler ne dedi?” üzerine 4 düşünce

 1. zag

  bu arada tarih hakkında bir çok bilgiyi bu siteden öğrenmiştim talha turhala teşekkürler. saygılar sevgiler.

  Yorumu değerlendir Thumb up 0 Thumb down 0

  Yanıtla
 2. emin

  allah tabiki vardır ve birdir.eğer allahı anlatanlara eziyet ediliyorsa olduruluyorsa karsılık olarak oldurecek

  Yorumu değerlendir Thumb up 3 Thumb down 0

  Yanıtla
 3. MEHMET

  Neden DİNİ DİZİLER VEYA FİLMLERİ SADECE RAMAZAN’DA YAYINLAR ANLAYAMIYORUM….

  Yorumu değerlendir Thumb up 0 Thumb down 0

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir