Hz. Ömer Dizisinden Vicdan Ve Adalet Kesiti

umar-tv-series

Geçtiğimiz Ramazan ayı içerisinde Türkiye’de gösterime giren Hz. Ömer’in dizisini birkaç gün önce seri şekilde izleyerek bitirdim. Sizlerle dizide beğendiğim sürüsüne bereket anlardan sadece bir tanesini paylaşmak istiyorum. İlerleyen günlerde yenilerini de ekleyebilirim.

The Message yani Çağrı filmi ile büyüyen bir neslin üyesiyim. Hz. Muhammed (SAV) Efendimiz’in hayatını konu edinen 1977 yapımı harika film, (bazı eksiklikler ve hatalar da olsa) bu zamana kadar nicelerinin kalbine tesir etti. Müzikleriyle ayrı bir huşu buldu Müslümanlar ve hatta gayr-i müslimler… Bu zamana kadar Çağrı filminden daha tesirli bir yapım görmemiştim. Lakin MBC Group ve Katar TV, İslam Coğrafyası’ndan çıkan en iyi yapıma imza atmışlar. Umar dizisi Cahiliye Devri’nin son günlerinden tutun Hz. Ömer’in vefatına kadar olan süreçteki önemli birçok anı ekranlara taşıyor.

Dönem dizi ve filmleri çok külfetli yapımlardır. Umar’da senaryo ve sunumu harika olduğu gibi aynı zamanda dizi, teknik açıdan da çok başarılı. Diyaloglar, savaşlar, İslami duruş, tebliğ… Bana göre ve bildiğime göre bir eksik görmedim, fazlasını da kaptım. Allah yayında, yapımda ve Türkçe altyazı (Hilal nam-ı diğer Hiraru) için emek harcayan herkesten razı olsun, eğer gayr-i müslimler varsa bu listede Allah hidayet versin. Zira son dönemlerin en güzel hayra yönlendirecek vesilelerinden birisidir bu dizi…

Diziyi kesinlikle Türkçe altyazılı ve orijinali yani Arapça sesli bir şekilde izleyin. Buradan izleyebilirsiniz.

Not: İçeriğin görselinde en soldaki asker temsili Halid bin Velid. Dizide kendisini bol bol göreceksiniz.

Hz. Ömer Dizisinden Vicdan Ve Adalet Kesiti” üzerine 4 düşünce

 1. serdar

  bende geçen gün bi kısmını izledim. Konu güzel işliyor fakat kostüm eksikliği var malesef. Hiç zırh göremedim.

  Yorumu değerlendir Thumb up 1 Thumb down 0

  Yanıtla
  1. Talha Turhal Yazar

   Demir o kadar kolay işlenip onbinlere yüzbinlere öyle kolay dağıtılmıyor Serdar. Adamlar gayet gerçekçiler. Doğu Roma (Bizans), Pers ve Mısır’la olan savaşları izlersen yavaş yavaş kostümlerdeki değişimi hissedersin.

   Medine İslam Devleti’nin düzenli orduya geçmesi Muaviye iledir. O nedenle o döneme kadar senin arzu ettiğin ordu tipi mevcut değil idi. Zırh görmek istiyorsan özellikle Şam kuşatmasına falan bak. Rumlar gayet iyi zırh kuşanmış durumda.

   Yani kostüm eksikliği yok.

   Yorumu değerlendir Thumb up 2 Thumb down 0

   Yanıtla
 2. ali

  Bu diziyi 2 senedir Ramazan ayında izliyorum, hiç bir bölümünü de kaçırmadım. Çok başarılı bir dizi amma ve lakin Hz.Ömer rolünü canlandıran şahıs Hristiyan olduğu için çok tepki görmüştü. Dizinin başarısından söz etmişken ben, dizinin tarihi gerçekliğe de uyduğunu söylemek isterim. Çekilen alan ve kostümler çok iyi, izlerken beni o dönemlere götürüyor adeta. Her konuda: adalet, hoşgörü, din, sosyal yaşam, savaşlar ve olaylar konularında işledikleri çok iyi olmuş. Ve Talha Turhal, kendi resmi sitende bunu haber yağman beni mutlu etti, sayende filmin bir kaç bölümünü tekrar izleyeceğim. 🙂

  Yorumu değerlendir Thumb up 1 Thumb down 2

  Yanıtla
  1. Talha Turhal Yazar

   Yanlış biliyorsunuz. Samer Ismail, Müslüman idi, siz böyle dedikten sonra araştırdım Müslüman olduğunu tasdik ettim. Demek ki dizi izlenmesin eleştirilsin diye böyle bir bilgi yaymışlar.

   Ne demek, teşekkürler güzel sözleriniz için.

   Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 4 Thumb down 0

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir