Öğretmen Oldum Diyebilirim

Pedagoji final sonuçlarım açıklandı, yüksek notlarla geçmişim. 

Artık öğretmen oldum diyebilirim,                                                           sanırım 🙂

Liseye başladığım yıllarda kendimi de bilmeye başladım. Hala gençliğin verdiği bir bıçkınlık, bir delikanlılık vardı üzerimde tabi. Lise bitti, tarih bölümü için denemeler ve son kurşunda tutturulan Anadolu Üniversitesi, yine aynı zamanlarda kurumsal özel bir şirkette hobi olarak ilgilendiğim işlerin bir anda ekmek kapım olması gibi güzel gelişmeler yaşandı. İşte böyle bir dönemde kişiliğimi kazandım. Kendimi artık adım gibi bilen biri haline geldim.

Olgunlaşma işlemi tamamlanma vetiresine girdiğinde “çevreme faydalı olmayacağım bir uğraşta” kendimi hayal edemiyordum. Annem ve babam gibi benim de bir öğretici-eğitimci olmam lazımdı. Hem kendime, hem çevreme fayda sağlarken bir yandan da medeniyetimin kazanması için yapabileceğim en iyi işin eğitim-öğretim kurumlarında öğretmen-eğitimci olmak olduğuna karar verdim. Bu doğrultuda ilerlemeye başladım.

Tarih mezunluğu sonrasında ilahiyatı da açıktan okurken, yine Anadolu Üniversitesi’nde hem örgün eğitim hem de eş zamanlı olark Eskişehir’de öğretmenlik stajına başladım. Bu aşama da birkaç gün önce sonlandı. Şükür ve hamdolsun.

Artık öğretmen olma selahiyetine sahibim, kendime öğretmen diyebilirim ancak önümde bir geçmem gereken bir yol daha var. Askerlik 🙂

ÖĞRETMENLİK BENİ DEĞİŞTİRDİ

Normalde öğretmenlik stajı için buraya uzun bir yazı gelecekti ama sonraya saklıyorum bunu. Üzerinden biraz zaman geçsin.

Ancak diyebilirim ki hiç tereddüt etmeden doğru yol üzerinde olduğumu içimdeki ses de doğruladı. Çünkü nefsime son derece rahatsızlık veren birçok hususla staj dönemindeki öğrencilerim ile muhattap olurken karşılaştım. Ve ne oldu biliyor musunuz? Nefsimi bastırıp bu karşılaştığım her hususun üstesinden gelmeyi başardım.

Bu gerçekten çok ama çok farklı bir duyguydu. 27 yaşına kadar değişmeyen huy silsileleri bir anda o çocukların ve mesleğin verdiği güç ile değişti. Böyle bir şeyin olacağına dair kendimi önceden şartlamamıştım. O an oldu ve tepkilerim, kendimden benim dahi beklemeyeceğim şekilde değişiklik gösterdi.

Şimdi ne oldu diyeceksiniz, detaya girmek istemiyorum sonraya saklıyorum. Ama bir örnek vereyim, gerçekten titizim, hastalık derecesinde değil ama titizim işte 🙂 normalde koca adamlara tarih dersi anlatmam gerekiyordu ama benim stajım ilkokul 2. sınıfa çıktı. Ders dışında o ufaklıklar ile de ilgilendim. Gerek temizlikleri, gerek hastalıkları, birbirleri ile yaşadıkları sorunları çözmeleri…

Adı da geçti devam edeyim. İyi ki ilkokulda staj yaptım. Çünkü koca adamlar söz dinler, ufaklıklar ise söz dinlemeyi öğrenmeyi öğrenme aşamasındalar. O derece erken. Benim için süper bir tecrübe oldu. Ne kadar şükretsem az.

EĞİTİMCİ OLMAK

Özetle “öğretim” yapabilme yetkisini artık elimde bulunduruyorum. Bu nişanı aldık. Ancak biliyorsunuz, bir şeyi başkasına öğretmekte problem yok, daha mühim olanı “eğitimci” olabilmekte. Askerde şehit olmaz isem bundan sonra kendime “eğitimci” diyebilmek için çabalayacağım.

AYRICA 

Öğrenci – Talebe
Öğrenim – Tahsil
Öğreti – Meslek
Öğretim – Tedris(at)
Öğretmen – Muallim

İlahiyat ve tarih çocukluğumdan beri bağlı olduğum alanlardı. İlahiyattan mezun olmak için Arapça’yı da halletmek gerekiyor, cidden zor olacak 🙂 Osmanlı Türkçesi ve Arapça, eğitimci olmak için çabalayacağım dönem içerisindeki diğer iki yan hedefim olacak. Çünkü çok iyi biliyorum ki münevver olmak için, değerli büyüklerin de dediği gibi, birden fazla dilin yanı sıra soldan sağa yazı okumak da şart.

SON

Allah Teala utandırmasın, medeniyetimize hizmet edecek güzel nesiller yetiştirmek nasip olsun bana ve meslektaşlarıma.

 

Öğretmen Oldum Diyebilirim” üzerine 2 düşünce

 1. ERDEM

  Hayırlısı olsun kardeşim Allah utandırmasın.Askerliktede hayırlı tezkereler nasip etsin.Bu gün piyasada bir dünya tarihçiyim diye geçinen nadan var.Ama üstad Kadir Mısıroğlu gibi,Ahmet Şimşirgil gibi tarihi bize sevdiren ve doğru anlatan maalesef pek çıkmıyor.
  İnşallah mukaddes mesleğinde vatana millete alem-i islama hayırlı insanlar yetiştirirsin.Mübarek olsun

  NOT:BİR MİLLETİN GENÇLİĞİNİ GÖSTERİN,O MİLLETİN İSTİKBALİNİ SÖYLEYEYİM

  Yorumu değerlendir Thumb up 4 Thumb down 1

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir