Serbest Kıyafet Sorunu Nasıl Çözülür?

Son günlerde tartışılan ‘okullarda serbest kıyafet’ hususu için benim de söyleyeceklerim var. Hatta sorun haline gelen bu duruma kökten çözümlerim var!

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de maddi sorun çeken aileler bulunmakta. Maddi sıkıntısı olan ailelerin çocukları birçok duygudan mahrum kalıyor, bu da yetmiyormuş gibi içerisine girdiği ortamlarda da bazı psikolojik problemler yaşıyor. Girilen ortamlara baktığımızda ise okul büyük bir yer kaplıyor.

Kısa bir süre önce Meclis’ten geçen ‘okullarda serbest kıyafet’ izni gündeme bomba gibi düştü. Tamamıyla serbest olmasa da üniforma sisteminden kurtulan öğrencilerden bazıları mutlu iken bazıları da ‘Ne yapacağım?’ moduna girmiş durumda. Ek olarak öğrenciler gibi aileler de ikiye bölündü, okul üniforması satan mağaza sahiplerini ve çalışanlarını saymıyorum.

Sorun Ne?

Senenin büyük bir bölümünü okulda geçiren çocukların, aileleri arasında maddi sıkıntı yaşayanlar kıyafet ihtiyacına nasıl yetişecek? Hadi yetişildi, peki maddi yönden durumu iyi olan öğrencilerin, okula geldiklerinde marka kıyafetleriyle diğer çocuklara nazaran daha fazla dikkat çekeceği anlar da olacak, velhasıl fakir-zengin karşılaştırması sorunu nasıl aşılacak?

Çok basit, Google’da bulduğum şu yukarıdaki karikatürleri yapan kişiler başta olmak üzere sen ve ben, halkça İNFAK EDECEĞİZ! İNFAK EDECEĞİZ KARDEŞLERİM!

İnfak Nedir?

Bu soru da çok basit. Dil bilimci gibi değil, kavranması gereken manayı sizlere aktarmak istiyorum. Değerli okurlar, İnfak; ihtiyaç fazlasını paylaşmaktır.

Şimdi durumu iyi olanlar veya olan gibiler ‘Arabamızın yeni modeli çıktı ona geçelim.’, ‘Bey, şu oturma odasının takımlarını değiştirelim.’, ‘iPhone 4’üm var 4s’e geçeyim bari.’, ‘Hacı olduk ama her sene bir Umre yaparız.’, ‘Xbox 360’ta GTA IV vardı bir de PC sürümünü satın alayım.’, ‘Yeni tencere takımı şart.’, ‘Damat, tüm evi sen diz biz de arabayı alalım.’, ‘6 ayda bir ekran kartı almam lazım, her oyunu full detay oynamazsam ölürüm…’ veya benzeri nice gerekli olmayan ihtiyaçlar için harcamalar yapıyoruz. Durumu iyi olanlar affetmiyor parayı basıyor, orta gelir seviyesindeki aileler de bankalara kendilerini ipotekletip FAİZ içerisinde yüzüyorlar.

Faizden kaçacaksın, para yoksa olunca arzularını gerçekleştireceksin ve para var diye de her arzu ettiğini yapmayacaksın. Yani tencere takımları pırıl pırıl olan annelerimiz yeni üretilenlere göz dikmeyecek, teknoloji severler tüketici elektroniği alışverişi yaparken ipin ucunu kaçırmayacak…

Kardeşim, Samsung Galaxy S II’in mi var? S III’e geçmeyeceksin, fazla paran varsa mahallendeki çocuğu sevindireceksin. Al tavukları, al kurbanlık etleri, kap mangalı, kap arabayı, ara komşunu, çık pikniğe. Olmadı eve davet et, komşuluk görevini yerine getir….

‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ diyen bir Peygamber’imiz var!

1500, 2000, 3000… Aylık bireysel geliri olanlar en %25-30 kadarını gerek kendi tespit ettiği gerek İHH gibi yardım kuruluşlarına verebilse ne ala. Ama verilemiyor, neden? Faize batılmış, sağa sola gereksiz borç yapılmış veya lüks yaşam eşyalarına göz dikilmiş.

Başkasının Maddi Sıkıntısını Ben Neden Çekeyim?

Bu söylediklerim aslında başta insan olan için geçerli ama yukarıdaki soruyu birçok insan sorduğu için ben sözüm ‘Müslümanım’ diyenlere diye not düşeyim. Mümin zaten ‘infak’ denince ‘adam haklı’ diyeceği için kısa kesiyor ve diğer başlığa geçiyorum.

Fakirlik Ölçüsü Kıyafet Mi?

Diyorlar ki ‘kıyafet yetiştiremeyenler fakir olarak aşağılanacak’. Fakirlik kıyafetle mi belli oluyor? 1 ile 11’inci sınıf öğrencileri arasından 100 kişiyi çevirsek kaçı (sallıyorum) 3310, kaçı iPhone sahibi veya kaçında hala mobil telefon yok? Ayakkabı markaları, kullanılan kalemler, boya setleri..? Şu karikatürdeki durum öyle veya böyle zaten bir şekilde varlığını sürdürüyor. Kıyafet hususu ise maddi gelir ayrımını biraz daha görünür kılacak.

Osmanlı’da Durum Nasıldı?

Birkaç fotoğraf yeterli olur herhalde ne demek istediğimi anlamanıza:

Osmanlı Zamanında Halep’in Güzel Günleri, Suriye, 1842
Sıbyan Mektebi Afacanlarının Neşe İle Tenefüse Çıkışı

Sanayi-i Nefise Talebeleri (Güzel Sanatlar Öğrencileri), 1890’lar

Osmanlı Trabzonu (Sol taraftaki düzene dikkat)

Osmanlı Şehzadesi Abdülmecid Efendi’nin çocukluğu. Ne kadar sade ve göşterişten kaçınılmış.

Osmanlı Genç Fırtına İzcileri

Mahmudiye Rüşdiyesi Şakirdanı

Erzurum Merkez İbtidaisi (İlkokul) Talebeleri

Bir Osmanlı Erkeği 😀

Bir Osmanlı erkeği daha 🙂

Devlet-i Aliyye-i Muhammediyye Delikanlısı!

Şahsi Düşüncem İse…

Serbest kıyafet sistemi erkenden geldi, bana kalırsa tüm okullarda aynı tip rahat bir üniforma kullanılmalı. Ama bu karar de iyi oldu zira yardımlaşma duygularımız daha da hareketlenmeli, siz şu infak etme işini düşünün.

Duyarlı olalım, ihtiyaç fazlasına yönelmek yerine çevremize yararlı olmaya çalışalım. Ben değil, biz diyelim ki yek olalım. Dış mihraklar ve bölücü örgüt kadar düşmanımız olan BANKA FAİZLERİNDEN/KREDİLERİNDEN kaçalım. YALVARIYORUM….

Dipnot: Aylık geliri 10 bin TL olan kişi ayda 1000 TL bağışlasa böbürlenir. Var böyleleri, gördük. Oysa 1500 TL kazanan 500 TL  bağışlasa ‘fazlası olsa da versek’ der. Böylelerini de gördük aradaki orana bakınca 2. arkadaş öbürüne göre daha zengin, daha takvalı. Yani infakın derecesi yoktur, sana göre ihtiyaç fazlasıysa paylaşırsın. Bu 2 TL’nin 1 TL’si dahi olabilir…

Serbest Kıyafet Sorunu Nasıl Çözülür?” üzerine 6 düşünce

 1. Fazıll

  Bir de şu açıdan bakın bence;
  günümüzde üniforma takımlarının fiyatları belli en fakir öğrencinin bile en az 2 üniforma takımı olması gerektiğini düşünüyorum ve bir üniforma fiyatına zaten sıradan bir markanın bir gömlek ve pantolonu eş değerdir öğrenci 2 tane almalıydı aldı evdede vardır bir pantolon gömlek hafta sonları bu çocuk çıplak gezmiyor heralde etti 3 sorun çözüldü veee zaten olaya bu açıdan bakmakta aslında kominist bir düşünce tarzıdır zengin-fakir karşılaşması her çocuğun saçını 0 a vurdursanız ve üniformayı askerdeki gibi okulda verseniz bile olacaktır sonuçta kullandığımız her aracı gereci para ile alıyoruz bir çocuk diğerinden daha iyisini almış bunu önlemenin yolu herkese aynısını vermek değildir.
  teşşekkürler..

  Hot debate. What do you think? Thumb up 6 Thumb down 3

  Yanıtla
  1. Bilal Said DUMAN

   Fazıll çok haklısın aynen senin gibi düşünüyorum. Fakat Talha abiye de karşı değilim. Hepiniz doğru konuşuyorsunuz. Geriye kalan tercihlerdir. Ben serbest giyinmek istediğim için yasayı onaylıyorum.

   Yorumu değerlendir Thumb up 3 Thumb down 1

   Yanıtla
  2. Buğra

   Fakat sen gidip öğrenciye formaları aldırdıktan sonra bu kararı uygulatırsan hem 200-300 TL daha sonra kullanmayacağı formasına versin hemde giyeceği yeni kıyafetler için ayrı para harcasın.
   Ve serbest kıyafet dediğiniz şey insanın göz ve psikolojisine rahatlık vereceğinden okulda disiplin dediğiniz birşey kalmayacak. Öğrencinin gruplaşması eskisinin 2 katı kötü olacak. Herşeye tek bir yönden bakıp kendilerini bilgin zanneden insanların aksine bu karara bende karşıyım

   Yorumu değerlendir Thumb up 4 Thumb down 3

   Yanıtla
 2. Hilal Elmacı

  En baştan böyle bir sorun yaratılmaması gerekirdi. Üniformanın amacı sınıf ayrımını yok etmektir, zira sınıf ayrımı çocuklar için bir hayli büyük psikolojik sıkıntılar yaratacaktır. Kaldı ki belli bir olgunluğa erişmiş insanlar dahi sınıf ayrımı yüzünden sıkıntılar yaşıyorlar. Realist bakacak olursak maalesef çocuklar arasında oluşacak olan bariz sınıf ayrımı engellenemeyecek. Bahsettiğiniz yardımlaşma konusu zaten her zaman olması gereken bir olgu fakat gene realist bakacak olursak gittikçe globalleşen dünyada insanlar sürekli daha da bencil bir hal alıyor ve bu olgu her geçen gün daha da zayıflıyor. Olay Müslüman olmakta değil, insan olmakta bitiyor. Hak verirsiniz ki çevremizde çok fazla da insan kalmadı…

  Konuyu toparlayacak olursam, benim de bir çözüm önerim var; biraz ütopik de olsa var işte. Aileler (zengin veya fakir) çocuklarını okullarına üniforma ile göndermeye devam etmeliler. Hem sistemi reddediş, hem de sınıf farkını ortadan kaldırmak için yapılacak en kuvvetli sivil adım bu olacaktır. Madem ki kıyafetler “serbest”, üniforma da “serbest”tir sanırım.

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 4 Thumb down 0

  Yanıtla
 3. ismail abdullah özoğur

  helal olsun kardeşim iyi değerlendirmişsin. bir de şöyle bir şey var her çocuğun zaten iyi kötü bir kıyafeti var asıl önlük-üniforma vs ailelere ekstra harcama oluyor. ben hatırlıyorum ilk okulda ailesi önlük alamadığı için okula serbest gelen arkadaşlarım vardı

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 5 Thumb down 0

  Yanıtla
 4. Furkan

  Okul ortamını serbest kıyafet neden bozsun ? başka ülkelerde BOZUYOR MU KARDEŞİM ???

  Yorumu değerlendir Thumb up 1 Thumb down 0

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir