Türk oyuncusu teşvik edilirken bilinçlendirilmeli!

Resmi Twitter sayfamda bir anda yarışmalar başlatıp sonucunda orijinal oyunlar hediye ediyorum. Kimi oyunları kendi cebimden satın alıp hediye ederken kimileri de distribütör sponsorluğunda gerçekleşiyor. Ama olayın iç yüzü hala anlaşılamadı. Başkaları bu oyunları tecrübe edip yarım yamalak bilgileri okurlarına aktardıktan sonra SATIYOR!!!

Değerli okurlarım, Türkiye’deki oyun ve teknoloji sektörü büyük bir batakta. Bülten editörleri, yabancı sitelerden Türkçe çevirileri özgün içerik olarak aktaranlar ve hasbel kader bir yere gelenler nice insanı bezdirmiş durumda. İşin garibi dönen birçok dönen dolabı bilen firmalar da elleri mahkum düzene dur demiyorlar. İşte birkaç sesi çıkan adam bağırıp duruyor…

Böyle bir ortamda taşın altına bilmem kaçıncı kez elimi koydum ve sosyal medyada yeni etkinlikler yapmaya karar verdim.

Twitter’dan tutun Facebook’a ve hatta Google Plus’a kadar birçok yerde sorduğum soruları cevaplandıranlar ödüllerine kavuşuyorlar. Kimi zaman ilk doğru cevabı kimi zaman da ilk 3 doğru cevabı ödüllendiriyorum. İşlemler farklılık gösterebiliyor yani.

Taze başlattığım bu etkinliklerde 3 adet Total War Mega Pack, 1 tane Rome: Total War Gold Edition, 2 adet Naval Warfare ve 1 tane de The Lord of the Ring War in the North verdim. İyilik yap denize at mantığını bir anlık unutun zira anlatmak istediğim verilen ödüllerden çok sorular!

  • İlk soru Total War’un tanımıyla alakalıydı. ‘Total War bir ….’ noktalı yeri tamamlayın diyerek oyuncuların oynadıkları oyunu tanıyıp tanımadıklarına ve genel bakış açılarından bir oyunun ne önem ifade ettiğini Twitter’dan yorumlamalarını istedik.
  • İkinci sorunu ise The Message gibi eski ama İslam coğrafyasında önemli bir filmde yer alan tarihi bir karakteri sorduk. Güzel bir ilgi ile karşılaştık. Film, aktör ve tarih bilgisini harmanlayanlar direk cevaplarını verdiler.
  • Üçüncü soruda da bir bilim dalını sorduk. Öyle bir sorduk ki soruyu da bulmaca yöntemiyle karıştırdık. Nümismatik adlı madeni paraları inceleye bilim dalını Osmanlıca’daki adıyla sorup takipçilerimizin bilmesini istedik.

Amacım oyunları verirken oyuncuya belli başlı uygulamalar yaptırmak, sonucunda bilgiye ulaştırmak, sosyal medya yani interneti kullandırmak ve oyunla buluşturmak… Oysa bazıları, konumlarını çok farklı amaçlarla kullanıyor. Kendi paralarını istedikleri yere harcasınlar buna karışamam ama distribütörlerden gönderilen oyunları hatta ve hatta figürleri parayla editör oldukları sitelerin forumlardan tutun da farklı platformlara kadar birçok yerde SATIŞA SUNUYORLAR! Utanç verici…

Benim sorularım ve yarışmalarım devam edecek. Sosyal medyada aktifseniz, bilginize güveniyorsanız veya sorularımız vesilesiyle araştırma yapma yetinizi pekiştirmek istiyorsanız aşağıdaki linklere ara ara göz atın. Orijinal oyun kazanırken diğer bir yandan da bilginize bilgi katacaksınız.

www.twitter.com/talhaturhal

www.facebook.com/yabgutalha

www.twitter.com/ac_1092

www.facebook.com/assassinscreed1092

www.twitter.com/totalwartr

www.facebook.com/TotalWarTurkiye

Lütfen sevgili okurlar girdiğiniz siteden sadece size gereken bilgiyi almayın. Biraz araştırma yapın, akranlarına bakın. Zira kimin ne olacağını belirleyecek sizlersiniz. İnceleyin, eleştirin ve sonra sevin. Körü körüne içinizdeki sevginin ve saf duyguların kullanılmasına izin vermeyin. Zira bilin ki bu insanlar sizin üzerinizden ceplerini dolduruyor. Sizin sağda solda yaptığınız destekler bir yana sizin hayatta olduğunuzdan bile HABERDAR DEĞİLLER!

Her zaman söyledim ve sizler için bu yazımda da yineliyorum! Ticari araç şoförlerinin kaldırımda yürüyen vatandaşları 2 TL olarak gördüğü gibi oyuncu kitlesini aynı bakış açısından süzen zihniyetle dolu etrafımız. Bir an önce bunlar elenmeli.

Her şey bilinçli oyuncu, bilinçli birey için! Saygılar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir