Van depremi bir vesiledir

Bugün öğlen dışarıya bir arkadaşımla yemek yemek için çıkmıştık. Yemek sonrası TV’ye dönerken yanımızdan geçen bir bayanın ‘Ney Van’da deprem mi oldu?’ şeklinde cep telefonuyla konuşmasına kulak misafiri olduk. Küçük bir artçı şoktur falan diyip geçtik. Oysa TV’ye vardığımızda arkadaşlarımızın son dakikaları gazeteye eklediğini, Van ile Erciş arası bulunan fay hattında ciddi bir sarsıntı olduğunu öğrendik. Başta 6.6 olarak bildirilen deprem ABD’nin rasathanelerinden gelen bilgilere göre 7.3 şiddetindeydi. Deprem ölçümü öyle gıcık bir işlem ki uzun vadede çevreye yaydığı sarsıntı gibi birçok işleme bakarak bir değer biçiliyor. En sonunda yerel rasathanelerin verdiği bilgi 7.2’de sabitlendi.

Bu esnada tüm haber kanalları Van’ın merkezinden canlı yayına yapmaya başladı. Çöken binalar vardı, ağırlıklı olarak kamu binaları gibi gözüküyordu. Zaten Van, birkaç katlı müstakil evlerden oluşan bir şehir. Konak tipli en fazla 3-4 aileyi bir bünyede barındıran binaları düşünün. Merkezde gelen bilgiler dahilinde çok zaiyat yok fakat merkezden çıkıp Erciş’e yönelince kerpiçten evlere rastlıyorsunuz. Haliyle 7.3’lük bir sarsıntıda buralar tuzla buz oldu.

Son bilgilere göre ölü sayısı 80 yaralı sayısı 500… İnşallah bu zorlu günler geçecek.

DEVLETİMİZ VAR OLSUN

Sevgili okurlar, başlıkta yazdığım gibi bu deprem bizim için, tüm vatandaşlarımız için bir sınav. Özellikle depremin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, hain saldırılar sonucu şehit olan askerlerimizin vesilesiyle (denebilir) başlattığı operasyonların sürdüğü birkaç gün sonra olması bir sabır sınavı olarak algılanmalıdır. Ayrıca bölgede aklı karışmış, iki ara bir derede kalmış etnik grupların da devlet ne demek şimdi daha iyi anlayacağını düşünmekteyim.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi yardım kurumu Kızılay başta olmak üzere bağımsız kurulan İHH gibi birçok yardım kuruluşu, bölgeye deprem olur olmaz tüm hazır olan böyle kötü günler için hazırlanmış olan yardımları ulaştırmak için yola çıktığını bizzat ajanslardan TV’lerden takip ettim. Vallahi ne Kızılay’ın ne de diğer kuruluşların ‘Oraya yardım yok Kürtler var’, ‘Buraya yardım yok Zazalar var’ veya buna benzer bir açıklama yaptığını görmedim. Hatta yardım haberlerini yine bizzat ben kendi Twitter adresinden takipçi arkadaşlarıma paylaştım ki daha fazla yardım bilgisi bölgeye ulaşsın. Sonra yine bölgeye daha fazla yardımcı olabilmek için milyonların ziyaret ettiği Total War Türkiye sitemizden ve yine yüzbinlerin ziyaret ettiği Assassin’s Creed 1092 sitemizden temennilerimizi ilettik. Tememni ve dualarla kalmayıp internetten edebildiğimiz yardımları ettik.

Yine devlet yetkililerinin ayrı ayrı herhangi bir görüşme yapmadan, tüm sorumlu oldukları kolların depremzedelere yardım amacıyla çalıştıklarını söylemesi onca şeye rağmen bölgeye sırt çevrilmediğini, halka kucak açıldığının da en güzel kanıtıdır. Birçok bakan seferberlik ilan etmiştir. Başbakan da şu sıra bölge üzerinde askeri helikopterle uçarak son bilgileri ediniyor olmalı.

İşte devlet budur! İnsanları bir araya getiren en büyük unsur devletin tüm kurumlarıyla hazır durmasıdır. Sınırları içerisinde yaşayanlara darda yardım etmesidir. Bizler var olduğumuz için devlet var. Devlet bilinci artık eskisi gibi ağaçlara veya taşlara kazınan sembollerle var olmuyor. Alt yapısı, yolları, sağlık hizmetleri ve nice oluşum ile varlığını sürdürüyor. Kısacası kimin gölgesi daha büyük, kimin kanadı daha geniş şimdi daha iyi anlaşılacak diye düşünmekteyim. Bu ölen vatandaşlar, doğacak birlik ve beraberliğin hazin bir diyetidir. Allah canını depremde teslim edenlerin taksiratını affetsin.

OSMANLI RUHU ŞART

Şöyle bir etrafınıza bakın! Irak, Mısır, Libya, Balkanlar, Kafkasya… Uzayıp giden bir liste var. Buralar Osmanlı tebasıydı… Osmanlı İmparatorluğu çöktüğünden bu yana huzur ve refahın daimi olduğu herhangi bir teba bölgesi hatırlıyor musunuz? Savaşlar hala devam ediyor, bölünmeler hala bitmedi ve daha fazla ihtiyaçlar oluştu, petrol gibi…

Bu zamana kadar birkaç kendini bilmezin isyanı dışında Büyük Selçuklu İmparatorluğu’ndan tutun da Osmanlı İmparatorluğunun çöküşüne kadar olan o koca uzun yıllar boyunca İslam için yanyana savaşan birçok etnik grup ne oldu da şimdi birbirine düştü? Tam anlamıyla islam hukuku ile yönetilmeyen, ama dine dayalı kaideleri benimseyen Osmanlı’nın kurduğu bilincin tekrar aynı anda gönüllere ve akıllara yerleşmesi lazım.

DUALARIMIZ SENİNLE CANIM ASKERİM

Deprem bir yana sürek sınır ve sınır ötesi operasyonlarda bölücü örgüt büyük kayıplar verirken biz de şehit haberi duymuyor değiliz. Bugün 3 şehitimiz var. Ayrıca 6 tane de yaralı askerimizin var olduğu bilgisi de geldi.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın şu kadim sözüyle yazımı bitiriyorum. Bitiriyorum çünkü anlaşılsın biz millet/halk olarak nasıl bir mantığa sahibiz…

”Üstümüze kılıç çekilmedikçe, ülkemize girilmedikçe, tab’ama cefa edilmedikçe bizden kimseye zarar gelmez” – Fatih Sultan Mehmet Han

Van depremi bir vesiledir” üzerine 2 düşünce

 1. M.ArdA

  Bölgedeki terör örgütü destekçileri şimdi diyeceklerdir “Nerede bu devlet!” diye. Allah’ın sopası yok ki. Geçtiğimiz günlerdeki haberlerden sonra Allah’tan bile korkmayan(!) bu canilerin artık kimlerden korkması gerektiğini öğrenmesi lazım. Allah kimin canını alacağını bilir tabii ki. Milletimizin başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin.

  Yorumu değerlendir Thumb up 0 Thumb down 0

  Yanıtla
 2. Önder

  Allah Vanlı kardeşlerimizin yardımcısı olsun. İnşallah olabildiğince en az kayıpla bu “sınavı” atlatırlar.

  Yorumu değerlendir Thumb up 0 Thumb down 0

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir