Söz yılbaşı adetlerine gelince susuyorlar ama?!?!

Son dakikalarda artan yılbaşı adetleri ve Kurban Bayramı karşılaştırması Twitter’ı ele geçirdi. Twitter zekası olanların adeta gövde gösterisi yaptığı bir sitedir. 140 karakter içerisine öyle bir şey yazılmalıdır ki okuyan adeta bir makale bitirmiş kadar haz almalıdır. Bu tür girdi yani tweet yapanlar el üstünde tutulur takip edilir. 

Bilmiyorum hatırlar mısınız ‘Et toprakta yetişen meyve görünümlü bir sebzedir‘ diye bir yazı yazmıştım. Yazıda amaç Kurban Bayramı’nı anlatmak ve Hülya Avşar’ın talihsiz ötesi açıklamasını eleştirmekti.

Hemen hatırlayalım Hülye Avşar’ın sözünü

 Hayvan keserek bayram yapan bir dini aklım almıyor

Hindi durumu için de aynı şeyi düşünüyorsa dünyaya kafa tutuyor… Devam ededelim…

…Miladi olarak yılbaşına saatler kala Twitter’daki muhabbeti görünce konuyla alakalı bir şeyler yazmaktan kendimi alamadım.

Bildiğiniz üzere Kurban Bayramı’nda bazı hayvan severler ve farklı din ya da görüşlere sahip olanlar kimseye zararı olmayan sadece inandığı gibi yaşamaya çalışan Müslümanlar’a büyük tepkiler gösteririr:

  • O kadar hayvana yazık değil mi?
  • Bu bir katliam koyun inek kalmayacak!
  • Bu et yiyenleri anlamıyorum…

Örnekler sürüyle var artırılabilir, kısacası Müslümanlar eleştiriliyor. ‘Beyin bedava’ diyerek sınavından çıkan YouTube starı abimizin dediklerini bir yapsa bu kişiler olay çözülecek. Açıklanan istatistiki verilere göre Kurban Bayramı ile normal bir dönem arasında kesilen büyük ve küçükbaş hayvanlar arasında elle tutulur bir fark yok, sayılar hep birkaç bin oynuyor. Neden? Çünkü insanlar eti kasaplarından ya da müdavimi olduğu marketlerinden alacaklarına kendileri kesiyor, hatta kimileri fazladan para ödeyip birkaç tane hayvan kestiriyor hayrına… Haliyle normal dönemlere göre hayvan kesimi biraz daha artıyor. Bayram, ülkedeki hayvan stoklarına da zarar vermiyor bilhassa midesi et görmeyen birçok insan, bayramda o eleştiri yapanlar gibi gece tok yatabiliyor…

İşte bu husus hakkında Twitter’da gördüğüm bir tweet:

Kurban Bayramında hayvan kesersen; Katliam (!) Yılbaşında hindi ve çam ağacı kesersen; Medeniyet ! he canım he… – twitter.com/KaliteliTwitler

Yalan değil, arkadaş doğru yazmış. Hiç bir Müslüman ‘Ulan hindi kesip yiyorlar lanet olsun size’ demez. Tek derdi Avrupai yılbaşı kutlama tarzının ‘Ben Müslüman’ım’ diyen kişilere yakışmadığını dile getirmektir. Hatta bu tür kutlama yapanlara da karşı bir kin beslemez. Uyarısını yapar geçer, belki biraz söylenir ama bir eylemde bulunmaz…

Bir diğer tweet ise şöyle

Noelde bacaya çorap asıp noel babadan hediye bekleyince çağdaş olursun, türbe başında dua edip Allah’tan bekleyince yobaz olursun.. twitter.com/gerikafali

Bu da mı yalan? Elbette doğru bir konuya değinilmiş. Uzun yıllardır Mısak-ı Milli sınırları içerisinde zaten Anadolu’yla bir bütün haline gelen Türk örf, adet, gelenek, görenek ve töreleri dışlanmış. Yine milletin çoğunluğunun mensubu olduğu din, İslam, korkulması ve uzak durulması gereken bir yapı halinde lanse edilmiştir.

Bazıları şimdi susuyor. Yılbaşı adetleri konu olunca sus pus olunuyor?!?!

Arkadaşlar ayağımızı denk alıp oturup düşünelim. Nerede ne yanlış yapıyoruz? Birbirimizi incitmeden, 622-1914 arasında nasıl beraber yaşadıysak ata topraklarında aynı şekilde yaşayalım. Bu arada ben bir Müslüman olarak diğer inanışların bizleri incitmedikleri sürece istedikleri gibi yaşamalarını zaten isteyen, saygı çerçevesi içerisinde fikirler güden biriyim. Lakin karşı taraftan her zaman köstek muameleler görüyoruz. Ne iş?

Miladi yeni yıl 2012, dünya için daha güzel bir zaman dilimi olur inşallah. Ah bu arada twitter adresimi de vereyim www.twitter.com/talhaturhal beklerim, bir şeyler yazıyoruz işte. Ayrıca zaman zaman bedava video oyunları da hediye ediyorum. Bizle sohbet eden gerek ilim irfan kapıyor gerekse ödüller kazanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir